The PAD26-04CL Floor Standing iPad Kiosk with security lock is designed for protecting your tablets in the public. Holder with 90° rotate and tilt function for multiple viewing angle. Power cable and other cables can run along the tube for better organizing. Steel base is solid and stable. Ideal for use in education, health-care, corporate, retail and point of sale environments.
- Home
- Products
- Others
- Anti-Theft Tablet Mounts/Kiosks
- PAD26-04CL
Anti-theft Tablet Kiosk Floor Stand with Catalogue Holder for 12.9" iPad Pro (Gen1/2)
Ideal for Trade Show, Store Display and More Public Places
Description
Color:

Matte Black

Matte White
FEATURES
-
●Heavy-Duty Construction: provides extra strength and durability
-
●90° Rotation: for easily holding your iPad in portrait or landscape orientation
-
●Anti-theft Lock with a Key: for additional security preventing any unwanted removal in the public
-
●Internal Cable Routing: cable management integrated in column keeps cables concealed and organized
-
●Free-Tilting Design: for multiple viewing experiences
-
●Precise Cutouts: for complete access to all buttons, cameras, and power cable
-
●Height-Adjustable Brochure Holder: for displaying brochures, flyers and catalogs
-
Heavy-Duty Construction: provides extra strength and durability
-
Free-Tilting Design: for multiple viewing experiences
-
90° Rotation: for easily holding your iPad in portrait or landscape orientation
-
Precise Cutouts: for complete access to all buttons, cameras, and power cable
-
Anti-theft Lock with a Key: for additional security preventing any unwanted removal in the public
-
Height-Adjustable Brochure Holder: for displaying brochures, flyers and catalogs
-
Internal Cable Routing: cable management integrated in column keeps cables concealed and organized
SPECIFICATIONS
| Product Category: | Anti-theft Tablet Kiosk Floor Stand |
| Rank: | Premium |
| Material: | Steel,Aluminum,Plastic |
| Surface Finish: | Powder Coating |
| Color: | Matte Black,Matte White |
| Dimensions: | 400x300x1277mm (15.7"x11.8"x50.3") |
| Applicable Device: | iPad Pro |
| Fit Screen Size: | 12.9" |
| Weight Capacity: | 1kg (2.2lbs) |
| Tilt Range: | 0°~+75° |
| Screen Rotation: | 0°~+90° |
| Installation: | Floor Stand |
| Cable Management: | Yes |
| Panel Removable: | Yes |
| Anti-theft: | Yes |
| Accessory Kit Package: | Normal/Ziplock Polybag |
| Product Category: | Anti-theft Tablet Kiosk Floor Stand |
| Rank: | Premium |
| Material: | Steel,Aluminum,Plastic |
| Surface Finish: | Powder Coating |
| Color: | Matte Black,Matte White |
| Dimensions: | 400x300x1277mm (15.7"x11.8"x50.3") |
| Applicable Device: | iPad Pro |
| Fit Screen Size: | 12.9" |
| Weight Capacity: | 1kg (2.2lbs) |
| Tilt Range: | 0°~+75° |
| Screen Rotation: | 0°~+90° |
| Installation: | Floor Stand |
| Cable Management: | Yes |
| Panel Removable: | Yes |
| Anti-theft: | Yes |
| Accessory Kit Package: | Normal/Ziplock Polybag |
Previous
Next
YOU MAY ALSO LIKE
Remark: If product been selected, we can only provide the same kind of product for your comparison.
Do you want to add the new product into comparasion before deleting the old one?
Do you want to add the new product into comparasion before deleting the old one?
Yes
Cancel
Pls click 'Add to Compare' to compare your wanted products first.
OK




